SACD Haber Bülteni

Nisan 2022

Suriye’de Rukban ve Ukrayna’da Mariupol: Aynı suçlu, farklı tepki

Suriyeliler ve Ukrayna’lılar arasında, konu acılarının kaynağı olunca pek çok ortak nokta görünüyor. Rukban durumundan anlaşıldığı gibi, burada önemli bir fark var: Rukban’da kapana kısılan Suriye halkına gelince dünya aynı empati ve şefkati göstermiyor.

Burcu Karakaç: Mülteci haberciliği ve Türkiye’de ‘Geri Dönüş’ söylemlerinin haberleştirilmesi

Şubat ayında Ankara'daki gerçekleşen konferansımızda, gazeteci Burcu Karakaş , çok önemli bir konu hakkında konuşma yaptı: Mülteci haberciliği ve Türkiye’de ‘Geri Dönüş’ söylemlerinin haberleştirilmesi.

Rukban Kampı’nda yaşayan insanlar bir kez daha ikilemde: Çölde açlıktan ölmek ya da Esad rejim güçlerince tutuklanarak öldürülmek

Suriye Vatandaşlık Onuru Derneği (SACD), kuşatma altındaki Rukban Kampı’nda yaşayan yerinden edilmiş Suriyelilerin, insani yardımdan yoksun bırakılmanın bir sonucu olarak doğan kamptaki zorlu yaşam koşulları nedeniyle, Esad’ın elindeki bölgelere dönmek gibi acı bir seçim yapmak zorunda bırakıldıklarına dair yayınlanan son haberleri şiddetle kınamaktadır.

Rusya, hiç bir şekilde barışın veya güvenli dönüşün garantörü olamaz ve Rukban halkı ve yerinden edilmiş diğer Suriyeliler, basitçe söylemek gerekirse kendilerini yerlerinden eden ve sevdiklerini öldüren suç odaklarının kucağına gönderilmemeli. Ukraynalıların Polonya’daki mülteci kamplarından alınarak Mariupol’daki Rus kontrolü altındaki bölgelere veya Rusya tarafından yerinden edildikleri diğer yerlere geri dönmeye zorlandıklarını hayal ediniz. 

Rukban Kamp’tan Emad: İnsanlıktan umudumuzu kestik

Suriye ve Ürdün arasında ıssız bir bölgede bulunan Rukban kampı, Rusya’nın çok ihtiyaç duyulan malzeme ve gıda dağıtımını engelleme girişimi nedeniyle ciddi bir yardım sıkıntısı çekiyor. Çocuklar eğitim hakklarından mahrum bırakılıyor, yetersiz tıbbi bakım ve gıda kıtlığından ölüyorlar. Bazı aileler kampı terk etmek zorunda kaldılar, ancak bu sadece onları bekleyen Suriye rejim güçlerinin vahşeti ile yüzleşmek zorunda bıraktı. 

Humus’un kuzey banliyölerindeki Qarayteen kasabasından Emad, yerinden edilme hikayesini, Rukban kampına nasıl düştüğünü, karşılaştıkları zorlukları ve uluslararası topluma mesajını anlatıyor.

BİZİ TAKİP EDİN


2019 – 2022 © Bütün Hakları Saklıdır, Vatandaşlık Onuru ve Hakları Derneği (SACD)
Tercihlerinizi güncelleyebilir veya bu listeden aboneliğinizi iptal edebilirsiniz.