SACD Haber Bülteni

Şubat 2024

 
 

Vatandaşlık Onuru ve Hakları Derneği’nin “Onurlu Dönüş ve Siyasi Sürecin Ölümü” başlıklı kapsamlı raporu, Suriyeli mültecilerin Suriye rejimi ile normalleşme olasılığına yönelik görüşlerini ve tutumlarını ortaya koymaktadır.

Ülkede Şubat 2023’te meydana gelen yıkıcı depremin ardından ve değişen jeopolitik manzarada, milyonlarca mültecinin on yılı aşkın süredir devam eden çatışma nedeniyle normalleşme çabalarına yönelik endişelerini ve korkularını artırdı. Bu kapsamlı rapor, Suriyeli mültecilerin – Suriye, Türkiye ve Lübnan genelinde 3500 kişinin görüşlerine dayanarak – normalleşme çabalarına kesin bir reddi vurgulamakta ve aynı zamanda onların karşılaştığı zorlu koşulları ve güvenli ve onurlu bir gelecek arayışlarını öne çıkarmaktadır.

 

Suriye Vatandaşlık Onuru Derneği, yerinden edilmiş Suriyelilerin Esad rejimi ile normalleşmeye yönelik görüşlerini açığa çıkarmaktadir

Suriye Vatandaşlık Onuru Derneği, “Onurlu Dönüş ve Siyasi Sürecin Ölümü” başlıklı kapsamlı bir brifing yayınladı. Bu brifing, Suriyeli mültecilerin Esad rejimiyle normalleşmeye yönelik görüşlerine derinlemesine bir analiz sunmaktadır.

Suriyelilerin özlemleri ile gerçekliğin acılığı arasında: Uluslararası yaptırımlar adaleti sağlamak için yeterli mi?

Suriye halkının zorluk ve adaletsizlik içinde yaşadığı, yıllar süren çatışma ve yıkımın yaşandığı bir yer olan Suriye’den bahsettiğimizde, insanlık dramı ve zulümle iç içe geçen bir gerçekle karşılaşırız. Bu bağlamda insan hakları ihlallerine ve savaş suçlarına karışan suçluların adalet ve sorumlulukla karşılaşması, barış, istikrar ve Suriye’nin daha iyi bir geleceğe doğru ilerlemesi açısından temel bir ilke olarak önem kazanır.2019 – 2024 © Bütün Hakları Saklıdır, Vatandaşlık Onuru ve Hakları Derneği (SACD)
Tercihlerinizi güncelleyebilir veya bu listeden aboneliğinizi iptal edebilirsiniz.