SACD Haber Bülteni

Ağustos 2022

Suriyeliler kendilerinden geri dönmeleri istenmeden önce Suriye gerçeğini bilmeye hakları var

Güvenli, onurlu ve gönüllü geri dönüşün kritik bir bileşeni, geri dönüşün güvenli olup olmadığı hakkında güvenilir bilgiye erişimdir. Bu bilgi, yerinden edilmiş kişilerin geri dönüş koşullarının karşılanıp karşılanmadığını ve ilgili süreci anlamasına yardımcı olmaktadır. Güvenilir bilgiye erişim imkanı özellikle, mülteciler ve ÜİYOK’lerin taciz veya hedef alınma korkusu olmadan evlerine dönme noktasındaki yasal hakları ile dönüş süreci arasındaki tutarsızlıkları vurgulamaya yardımcı olabilir. 

Rejimin, şimdi geri dönmeyi düşünen mültecileri ele alırken kullandığı kilit mekanizmalardan birinin daha yakından incelenmesi, sahadaki koşullar hakkında bilgi sahibi olma noktasındaki algılarının tamamen yanlış olduğunu gösteriyor. SACD anketleri, BMMYK dahil olmak üzere geri dönüş koşullarının tüm yönleri hakkında onları bilgilendirmesi gereken kişilerden potansiyel olarak tehlikeli bir gerçek bilgi eksikliği olduğunu ortaya çıkardı. 

Daha fazlasını okumak için burada tıklayın  

Güney Suriye kaynıyor, Suriye rejimi uyuşturucu ticareti yapıyor ve muhalifleri öldürüyor

Garantör olarak Rusya’nın gözetiminde Suriye rejimi ile yapılan ve 2018 yılında yürürlüğe giren barış anlaşmalarının ardından Suriye’nin güneyindeki yaşam ve güvenlik koşulları iyileşmedi. 

Rejim, sözünü tutmadı ve anlaşmaların öngördüğü şartlara uymadı. Aksine Suriye halkının katledilmesine katılmayı reddetmeleri, zorunlu ve yedek askerlikten kaçınmaları ve kendi saflarına katılmamaları nedeniyle halka karşı intikam siyaseti uygulamaya çalıştı. 

Bu bağlamda Vatandaşlık Onuru ve Hakları Derneği (SACD), Suriye’nin güney bölgelerinde meydana gelen son gelişmeleri ve olayları öğrenmek için Horan Özgürleri Topluluğu basın Sözcüsü Ayman Abu Nokta ile özel bir röportaj gerçekleştirdi.

Türk Dışişleri Bakanı Sayın Mevlut Çavuşoğlu’nun Yorumlarına İlişkin Beyan

Vatandaşlık Onuru ve Hakları Derneği (SACD), yerinden edilmiş Suriyelilerin Suriye’ye güvenli, gönüllü ve onurlu bir şekilde geri dönüşünün, ancak yerinden edilmiş Suriyelilerin tanımına ve vizyonuna dayanan güvenli bir ortamın oluşturulmasıyla mümkün olabileceğini teyit etmektedir.

Ancak Derneğimiz, güvenli ortamın bölümlere ayrılamayacağını ve yerinden edilmiş Suriyelilerin kendi şehirlerine ve menşe bölgelerine isteyerek dönebilmeleri için tüm Suriye topraklarında güvenli ortamın sağlanması gerektiğini vurgulamaktadır.

56 yaşındaki Suriyeli mülteci Nawras Danimarka’dan sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya

Şam şehrinde ikamet eden Humuslu 56 yaşındaki Nawras, 2015 yılında Danimarka’ya sığındı Danimarka’da sadece bir yıllığına geçici insani ikamet hakkı (7/3 A) verildikten sonra, 2020 yılında Danimarka hükümeti kendisinin geçici koruma statüsünü kaldırdı. Bugün Nawras, ailesinden koparılıp Geri Gönderme Merkezi’ne götürülmekle karşı karşıya.

Hristiyan kökenli olduğunu belirten Nawras, Suriye rejimini reddeden siyasi görüşünü, duruşunu ve rejim tarafından arandığı için 4 yıldan uzun bir süre nasıl saklanarak yaşadığını anlatıyor. Kendisinin ve ailesinin hayatı için endişe ederek Suriye’deki korkutucu gerçeklikten kaçmak zorunda kaldı, karısını ve kızını arkasında bırakarak Suriye’yi terk etmekten başka bir çaresi de kalmadı. 

Suriye’ye gönüllü, güvenli ve onurlu bir dönüşün mümkün olabilmesi için önce nelerin sağlanması gerekiyor?

Bazı politika yapıcıların ve uluslararası arabulucuların hızlı bir çözüm bulunması için umutsuz arayışlarına veya Suriye rejimi ve onun Rus ve İranlı hamilerine ödün verme fikrine kapılmalarına rağmen, çatışmaları sona erdirmenin, tüm bölgede istikrarı yeniden sağlamanın ve çatışmanın etkilerinin komşu ülkelere ve Avrupa’ya yayılmasını engellemenin yegane yolu Suriyelilerin isteklerini karşılayan kapsamlı ve sürdürülebilir bir siyasi çözüm bulmaktır. 

Devamını okumak için burada tıklayın

BİZİ TAKİP EDİN


2019 – 2022 © Bütün Hakları Saklıdır, Vatandaşlık Onuru ve Hakları Derneği (SACD)
Tercihlerinizi güncelleyebilir veya bu listeden aboneliğinizi iptal edebilirsiniz.